TichaDohoda.cz » Jižní pól

Jižní pól

Jižní pól - biografie

"Suchou kůží se dotkneš vodních děl. S mokrou kůží pak vklouzneš do jezer"
(Nový rok v Barmě)

Josef Vondrášek – autor hudby a textů, zpěv, kytara
Roman Skokan – basová kytara
Tomáš Volák – klávesy
David Uher – bicí
a hosté: Jan Hájek – kytara, Petr Franc – klávesy a Jiří Šimeček (ex Letadlo) – bicí.

Soubor vznikl v roce 1980 pod názvem Letadlo (viz G 3/88). V roce 1983 změnil název na Jižní pól, podle jedné ze starších skladeb. Během následujících let se v sestavě mihli třeba Petr Kumandžas, Blanka Šrůmová nebo Jaroslav Zajpt z Omnibusu. „Každý hráč, který se v Jižním pólu realizoval, přinášel do celkového výrazu kapely svůj hudební cit.“ (Vondrášek). Od počátku měla kapela dvojí repertoár. První tvrdý, punkový (prý „pro krmení zvěře“). Objevovaly se i převzaté skladby (mj. od Echo and the Bunnyman či Psychedelic Furs). V tom „ostatním“ repertoáru pak veškeré inspirativní zdroje (britský rock osmdesátých let) krystalizovaly do vlastních skladeb. Již v těch prvních se objevuje v té době v české rockové hudbě cosi neběžného – výrazný melodický slogan (Smějeme se ve městě, Zas v tom lítáš apod.), který se později stal charakteristickým rysem lidovosti první generace nové vlny. Nynější tvorba Jižního pólu je spíš obrácená dovnitř. Snaží se o nadčasovou výpověď, podpořenou výraznou, zapamatovatelnou melodií, o rovnováhu mezi intelektuálním nábojem v textech a rockovým nasazením v hudbě. Někteří posluchači oceňují magickou atmosféru, jiní vychutnají na první poslech elegantní, něžné zvuky a barvy jednotlivých nástrojů, ostatní si mohou s chutí zatančit nebo se alespoň příjemně naladit.

Již v roce 1982 natočila kapela své první demosnímky ve studiu Martina Kratochvíla, které dodnes pražští „kazetofilové“ pečlivě schraňují. Snad jako jediní z této hudební generace se mihli v televizi (písnička Ryba). V současné době se v prodejnách Supraphonu objevil první singl Jižního pólu (Před bouří se skrýt/Hé Rám).

Spřátelené kapely:
Líbí se jim téměř všechny pražské nebo brněnské. "Nejde o to mezi sebou soupeřit nebo táhnout za jeden provaz, jde o to být hudbou spřízněni." (Vondrášek).

Nejoblíbenější skladby:
Sám se svým nebem, To je náš dům, Před bouří se skrýt.

Zřizovatel:
Přírodovědecká fakulta UK.

Diskografie:
SP "Před bouří se skrýt/Hé Rám" Supraphon 1988
LP "Jižní pól" Globus 1993
Podporujeme