TichaDohoda.cz » Jižní pól » Novinové články » Článek

Novinové články - Jižní pól

Jižní pól
Nejvzdálenější místo na Zemi.

Začátek málem jako v pohádce. Bylo nebylo, startovalo jednou jedno Letadlo, v říjnu 1981. Posádka čítala čtveřici báječných mužů za létajícími stroji.

Avion stoupal strmě, plachtil vysoko na perutích hrdé výsostné znaky „nové vlny“. Jenže ve společensko-klimatických bouřích na přelomu let 1982-83 (tzv. doba potribunní) se dostal do nekontrolovatelné vývrtky a zřítil se. Někde v oblasti Jižního pólu.

Vypravit se za poznáním Jižního pólu zrovna v únorových mrazech letošní zimy vypadá na pořádně potřeštěný nápad. Ovšem pokud je zasvěceným průvodcem Josef Vondrášek, zpěvák a vedoucí kapely Jižní pól, může vzniknout následující povídání.

Patříš takřka mezi pamětníky. Ve kterých souborech jsi hrál?

Moje životní linka začínala u Pavla Richtera, pokračovala v Garáži a Letadle, přes Jižní pól, spolupráci se Slávkem Jandou v rámci Abraxas (jako Josef Mrak, pozn.autora), epizodu jménem La-La a teď už opět naplno Jižní pól.

Rock bývá analyzován coby sociální fenomén nebo generační vzpoura, ale muzikanti nakonec často přiznají, že se především chtěli vytáhnut před děvčaty. Jak tomu bylo u tebe?

Krátce a jasně – miluju kytaru.

Střídal jsi skupiny. Které období ti připadá nejdůležitější?

Nejvíce tvůrčí jsou konce, nejhezčí začátky.

S roky se měnil i projev Jižního pólu postavený původně na poduškách klávesových nástrojů až k současnému zvuku, kde dominují kytary. Řadíte se k nezávislé scéně, ale slyšel jsem podotknutí, že J.P. stojí na jejím komerčním křídle. Chtěl bys názor komentovat?

No, moc peněz jsem nikdy neměl a nemám. Nejsem obchodník.

Ty sám jsi druhdy vysvětloval název J.P. tak, že záměrně stojíte stranou a vytváříte hudbou vlastní kousek země.

Jižní pól je nejvzdálenější místo na Zemi.

Znamená pro mě něco nedosažitelného. Mám takový sen podívat se na jižní pól v americké ponorce.

J.P. konečně debutuje LP deskou, a sice u společnosti Globus International. Ovšem už před dvěma roky ses mi zmiňoval, že první album vyjde u Pantonu. Koncepčně se mělo opírat o skladby ze samizdatové kazety Jižní pól živě 1982-83. Odtud byly na stávající kolekci vyňaty tři tituly, včetně podle mě nejzdařilejších Kristýna z Berlína a Sám se svým nebem. Mohl bys, prosím vysvětlit všechny průvodní okolnosti?

Když Kocour (Karel Havelka, jeden ze šéfů fy.Globus Int., pozn.autora) slyšel Kristýnu z Berlína, řekl, že jsme stejně dobří, jako U2. To rozhodlo o vydání u Globusu, i když se věci trochu protáhly. S Pantonem ani Supraphonem jsme se nedokázali dohodnout, jakkoliv právě u Supraphonu vyšel J.P. singl Hé Rám. LP obsahuje písně, které vznikaly od zákazu Letadla v roce 1983. Pozval jsem i atraktivní hosty Radima Hladíka, Mikoláše Chadimu, Marcelu Březinovou a Zuzku CK Hanzlovou.

V jaké základní sestavě se točilo?

Roman Skokan - basa, Petr Franc - klávesy, Jan Hájek - kytary, David Uher - bicí, Tomáš Waschinger - bicí, Josef Vondrášek - zpěv. Na aranžích se podíleli všichni.

Texty jsou však výhradně tvou záležitostí. Vždycky se mi líbily pro jejich zvláštní filosofii.

Jsou orientovány především pocitově. Někdy se mi zdá, že se teď dotýkají spíš života posmrtného.

Otextoval jsi rovněž pár převzatých skladeb. Čím tě zaujaly? Krom toho píšeš i pro jiné interprety.

A Whiter Shade Of Pale představuje jednu z nejkrásnějších a nejsmutnějších písní na světě. Před bouří se skrýt jsem zase jako malej kluk brnkal holkám na kytaru v autobusový zastávce. Flash Lightning přebralo Letadlo kvůli neslýchanému aranžmá a na Heroes od Bowieho (také Letadlo) jsem v roce 1981 dělal svůj první text na něco cizího. Trvalo to celou noc a ještě dopoledne. Odpoledne jsme věc už hráli. Jinak mne baví psát texty pro holky, třeba pro Báru Basikovou, Marcelu Březinovou, což jsou dva zajímavé hlasy v naší pop music. Minulý rok jsem dal jeden text i Lence Kořínkové, na níž mne upozornil Radim Hladík.

Světem momentálně obchází trend reunionů bývalých kapel. Nepomýšlíš o něčem podobném v případě Letadla?

Hudebníci z Letadla dnes působí u Jižního pólu a Toyen. Občas vystupujeme na společných koncertech, namátkou v Juniorklubu Na Chmelnici. Mimochodem u Martina Kratochvíla stále leží nevydané studiové nahrávky Letadla z r. 83.

Jak je tomu se zahraničními aktivitami J.P.? Pokud vím, navštívili jste Bílou Rus.

A minulý rok s Etc…Vládi Mišíka a Visacím zámkem Dusseldorf. Zatím jsou výjezdy věcí náhody.

Napadá mne, že jsem ale J.P. poslední čas vůbec neviděl a neslyšel na pódiu.

Roman Skokan a Petr Franc se přímo podílejí na každodenním provozu klubu Nový horizont na Národní třídě. Mají s tím soustu starostí, čili J.P. si nyní vybírá pauzu. Využívám toho ke skládání nových písní a taky si rád odpočinu.

Přiznej se, nechováš literárních ambicí? Dost lidí z branže vydalo knihu. Od Báry Basikové po Vincenta Veneru.

Předminulý rok jsem díky laskavosti Pavla Kosatíka jednal s Denisem Vereckým z nakladatelství Čs. Spisovatel o publikaci zatím nezpívaných textů pod názvem Na pobřeží, ale usnulo to. Snad tedy později.

Jenže ty jsi též obdařen nikoli zanedbatelným výtvarným talentem, vzpomenu-li obalu už jednou citované kazety J.P.živě.

Volně kreslit a malovat jsem přestal v osmnácti letech, když jsem začal studovat architekturu a spolužák Tomáš Volák mě přivedl do Garáže. Můj učitel akademický malíř Zdeněk Kleindienst je z této malé přestávky poněkud nervózní. Obal na J.P. živě představuje právě kresba z tohoto období. Jinak obal našeho LP obsahuje dřevořezby „tvrdohlavého“ Stefana Milkova.

Koho si vážíš z domácí muziky?

Líbí se mi hodně našich kapel a domnívám se , že máme dost i výborných a originálních hudebníků. Vážím si Radima Hladíka, Vladimíra Mišíka, „Gumy“ Kulhánka, Petra Stanka, Michala Ambrože, Petra Václavka (Toyen), Amrita Sena (Michael´s uncle)…Ze skupin oceňuji Tichou dohodu, Marlene, Toyen, Omnibus, Mercedes. Všechny tyhle fungují pod hudebním společenstvím Nový horizont. A k holení si pouštím Lucii a Plexis. Strojek pak pracuje přesně do rytmu.

S ohledem na možnosti importu lze se u nás setkat už častěji se soubory z ciziny. Který tě zaujal nejvíce?

Jednoznačně Crime and City Solution.

Co podnikáš ve chvílích volna?

Poslouchám hudbu, dost čtu. Třeba nyní od Jana Patočky „Kacířské eseje o filosofii dějin.“

Jaké jsou tvé aktuální záměry, oč se snažíš?

Vydat LP Letadlo.

Co bys dodal na závěr? Nechceš se na něco zeptat sám?

Moje otázka zní – kdo zapálil v Praze na Letné před roky Veletržní palác?

P.S.: Od dubna hraje Jižní pól s novým baskytaristou Markem Čmejlou (ex-Fiesta)

Podporujeme